Najdôležitejšie práce zo záhradkárstva na mesiac február

AGRO centrum > Poradenstvo > Najdôležitejšie práce zo záhradkárstva na mesiac február

Najdôležitejšie práce záhradkára v mesiaci február

Pripravila: Ing. Eva ŠIDOVÁ, PhD.

 

Aj keď je február ešte zimným mesiacom záhradkár musí byť pripravený, lebo aj stromy, kríky už začínajú svoj aktívny život.

Ovocná záhradka:  v tejto časti záhradky odstraňujeme zoschnuté a mumifikované plody.

Sneh, ktorý ešte na záhradke máme dáme ku kmeňom stromov a kríkov. Je to výborný tepelný izolátor a zároveň zabezpečenie vlahy pre jarné obdobie.

Doma si pripravujeme plániky čo nás bude ešte na záhrade čakať. Zabezpečíme si vrúbliky na preštepenie nových odrôd ale aj starých , zdravých a odskúšaných. Doplníme si výsadbu o nové stromčeky a kríky, nakoľko sme na jeseň už niektoré staré stromčeky a kríčky odstránili.

Vrúble na preštepenie skladujeme v chladnej pivnici, tmavej miestnosti,  v šachtách na vodu,…  Aby vrúble dlhšie vydržali dávame ich do vedierka (nádobky)  v ktorej máme piesok a vrúble tam vložíme asi cca 7 cm do vlhkého piesku.

V tomto čase už môžeme robiť aj predjarný – jarný rez ovocných stromov a kríkov.  Nerežeme a nezakracujeme jednoročné výhony, čím by sme sa oberali o úrodu v tomto roku a rezali by sme len a len na nové drevo nie na rodiace výhony. V tomto čase robíme tvarovací rez   … to znamená že si tvarujeme korunu stromov v akom tvare chceme stromy pestovať. Robíme aj rez na stromčekoch, ktoré sme vysadili v jesennom období a tieto už majú dostatočne vybudovaný koreňový systém.

Pri reze ríbezlí a egrešov , odstraňujeme všetko staré a vyrodené drevo. Najstaršie drevo na tomto ovocí by malo mať maximálne 3-4 roky.  Pozor nezakracovať jednoročné drevo čiernych ríbezlí, ktoré rodia na tomto dreve. Pri tomto ovocí musíme chrániť  púčiky pred vyzobávaním od vtákov , buď postrekom vápenným mliekom alebo ich prikryjeme netkanou textíliou.

Pri malinách a černiciach skrátime vyrodené jednoročné výhony, ktoré sú na koncoch zaschnuté cca asi o 10 cm. Pri remontantných malinách odstraňujeme výhon až k spodku a necháme tam + púčik. Redukujeme výhony a hlavne pri černiciach , aby neboli zahustené a mohli dobre vyzrieť.

Koncom februára už môžeme začať so štepením a preštepovaním čerešní, višní, marhúľ a tiež

orecha kráľovského (nesprávne vlašského… Juglans regia). Taktiež môžeme štepiť v ruke na pripravené podpníky jablone, hrušky prípadne stromčekové ríbezle a egreše na meruzalku zlatú.

 

Dôležité je aj pripraviť si prípravky pre chemické ošetrenie stromov , kríkov ale aj okrasných, na prihnojenie, dezinfekciu pôdy pod stromami a ošetrenie krušpánu – okrasných kríkov proti víjačke krušpánovej.

 

Chemická ochrana:

  • Proti prezimujúcim škodcom na ovocných ale aj okrasných drevinách a viniči, používame PREDJARNÝ POSTREK  . … v ktorom sú prípravky Mero stefes  + Karate Zeon. Príprava postrekovej emulzie je v presnom návode na obale prípravku.

Dôležité je dodržať teplotu (15 stupňov C, termín – bezvetrie, bez dažďa, bez prudkého slnka a fenofázu drevín …  po vypučaní štádium zeleného uška, maximálne  do neotvorených kvetných pukov, štádium ružového púčika!!!

 

Na zatieranie rán:  prípravok PELLACOL,  je na ošetrenie rán po reze, po poškodení zverou, zabraňuje olupovaniu kôry, zastavuje vysychanie a praskanie dreva, pričom rastlinné šťavy prúdia pod náterom.

Počas roka je dôležité používať hlavne prípravky:

 

  • Roztočce stop – je to výborný insekticídny a akaricídny prípravok určený na roztočce a strapky…… pri uhorkách, paprike, okrasných rastlinách ale aj jadrovinách (jablone, hrušky,…).
  • Pre široké spektrum savých a žravých škodcov odporúčam používať v striedaní prípravky … DECIS Protech, Dursban 480 EC,….
  • Proti hubovým chorobám – fungicíd KUPRIKOL 50, Champio 50 WG,…
  • Na dezinfekciu pôdy – proti prezimujúcim škodcom a hubovým výtrusom pod stromami ( aj hrdza hrušková) ….. dusíkaté vápno.
  • Na odstránenie machu v trávniku … prípravky proti machu.
  • Dôležité je na jar aj prihnojenie jahôd … hnojivo na jahody.
  • Pre zvýšenie výživnej hodnoty pôdy používame hnojivá so zvýšenou dávkou minerálnych prvkov. Pre rast a správnu výživu obohatiť pôdu draslíkom a fosforom.

Nezmeškajte!